TikTok dünyada büyük bir yükselişe geçti. Özellikle genç kuşakta büyük bir anlam kazanan platform bu yıl tüm istatistiklerde rakiplerini geride bırakıyor.

TikTok, çevrimiçi paylaşımın alternatif bir versiyonunu sunan, dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından birisi. Kullanıcıların müzik, filtreler ve diğer bazı özelliklerle kısa videolar oluşturmasına olanak tanıyor. Bunu yapabilmesinin başlıca sebebi ise kullanıcıların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmesini sağlayan bir platform olması.

TikTok, kısa videolar oluşturmak ve paylaşmak için kullanılabilecek bir iOS ve Android medya uygulaması. Başlangıçta Douyin olarak Eylül 2016’da Çin’de piyasaya sürüldü. Ancak 1 yıl sonra TikTok adıyla tüm dünya ile paylaşıldı. 2020 de ise dünyada en çok indirilen uygulama oldu. Artık TikTok, App Store veya Google Play mağazaları aracılığıyla dünyanın her yerinden edinilebilir.

TikTok felsefesini “dünyanın yaratıcılığını, bilgisini ve değerli yaşam anlarını doğrudan cep telefonundan yakalamak ve sunmak.’ olarak belirtiyor.

TikTok, herkesin bir içerik oluşturucu olmasını sağlıyor ve kullanıcıları, tutkularını ve yaratıcı ifadelerini videoları aracılığıyla paylaşmaya teşvik ediyor. Bunu yaparken ise Google’ın veya Facebook’un desteğine sahip YouTube ve Instagram gibi devlerle rekabet ediyor.

TikTok‘un rekabette öne çıkmasına yardımcı olan şey, bir yaşam tarzı platformu yerine daha çok bir eğlence platformu olması. Ve onu bu kadar çekici kılan şey, uygulamayı kullanmanın basitliği nedeniyle pratikte herkesin bir içerik sağlayıcı olabilmesi. Bu nedenle dünya çapında pek çok içerik oluşturucusuna hitap ediyor.

2020 TikTok İstatistikleri

Dünyada ve Türkiye’de Kaç TikTok Kullanıcısı Var?

TikTok’un dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcısı var. (Datareportal, 2020). Bu, TikTok’u sosyal ağ siteleri açısından LinkedIn, Twitter, Pinterest ve Snapchat gibi sitelerin önüne geçiriyor. Diğer uygulamaların karşılaştırmalı olarak nasıl performans gösterdiğine dair size bir fikir vermek için, Instagram’ın lansmanından itibaren 6 yılda, Facebook’un ise 4 yılda geldiği yere TikTok’un ulaşması üç yıldan kısa sürdü.

Türkiye’de ise 28 milyon içerik sağlayıcı ve 38 milyon kullanıcı ile en çok kullanılan 3. Sosyal medya platformu durumunda.

TikTok’un Kaç İndirmesi Var?

Bugün, TikTok’un büyümesi durma belirtisi göstermiyor. En son TikTok istatistikleri, Nisan 2020 itibarıyla popüler video uygulamasının hem Apple App Store’da hem de Google Play’de (Sensor Tower, 2020) dünya çapında iki milyardan fazla indirildiğini gösteriyor. Başka bir deyişle, TikTok indirme sayısını bir yıldan biraz fazla bir sürede ikiye katlamayı başardı – bu, uygulamanın hızla artan popülaritesinin açık bir işareti.

2020’nin ilk çeyreğinde, dünya çapında toplam 315 milyon TikTok indirmesi oldu. Bu aynı zamanda önceki çeyreğe göre %58’lik bir artışı gösteriyor. Bu istatistik bir uygulamanın belirli bir çeyrekte aldığı en yüksek indirme miktarı.

TikTok’un En Popüler Olduğu Ülkeler

Dünyada hızla yükselen TikTok geçtiğimiz günlerde Space X’i de geride bırakarak en değerli girişim haline geldi. Bu başarının arkasındaki TikTok kullanıcılarının çoğu Asya’da özellikle Hindistanda bulunuyor. Ardından Çin, ABD ve Türkiye’nin geldiği kullanıcı verileri gösteriyor ki dünyanın en büyük nüfuslarında uygulama çok popüler.

Kullanıcılar TikTok’ta Günlük Ortalama Ne Kadar Zaman Harcıyor?

TikTok’ta günlük süre dünya genelinde ortalama 52 dakika olarak gözüküyor. Kullanıcılar bu süre içinde kendi videolarını oluşturuyor, trend challenge’lara katılıyor veya markaların oluşturduğu akımları takip ediyor.

Diğer sosyal medya platformları ile kıyaslayacak olursak: 58,5 dakika ile birinciliği Facebook alıyor. Ardından neredeyse TikTok ile aynı sürelerde olan Instagram 53 dakika ile geliyor. Dünyada en çok zaman harcanan 3. Platform ise TikTok. Bu da markalar için ürün ve hizmetlerine ait reklamların ne kadar görüntüleneceğine dair bir işaret.

TikTok Kullanımı Orta Yaşlı Kitlede de Hızla Yayılıyor

TikTok kullanıcılarının demografik özelliklerine baktığımızda temel olarak, Amerikalıların TikTok kullanışı yükselişte. Aylık 500 milyon aktif kullanıcının 26,5’i ABD’den. Bu istatistik, TikTok’un hem Android hem de iOS’tan indirme oranları ile oluşturuluyor.

Uygulama hala gençler arasında çok daha popüler olsa da, son rakamlar aslında bu eğilimden uzaklaştığını gösteriyor. 18 aydan kısa bir sürede, ABD’li yetişkin TikTok kullanıcılarının sayısı 5,5 kat arttı. Türkiye’de de aynı şekilde ilerleyen bu istatistiğe baktığımızda uygulamanın en yüksek kitlesi Z jenerasyonu (1996-2000 doğumlular). Ancak son zamanlarda Y Jenerasyonu yani 1980-1996 arası doğanlar da uygulamanın önemli bir kısmını oluşturuyorlar.

TikTok, esas olarak içerik oluşturucuları hedefleyen bir platform. Ve herkesin içerik yaratıcısı olabilmesinin kolaylığı, TikTok’a rekabette avantaj sağlayan birçok faktörden birisi durumunda. Tüm bu istatistikler ile TikTok hafife alınacak bir güç olmadığını kanıtlıyor. TikTok’a ciddi ilgi göstermenin zamanı geldi. TikTok da markanızı yaratmak için bir tık uzağınızdayız.

Creatik Full Service Influencer Agency.

Önerilen İçerikler