Dünyada markaların %93’ü influencer marketing’i kullanıyor. 10 pazarlamacıdan 9’u ise Influencer marketing’in etkili olduğuna inanıyor.

2019’da 8 milyar dolar olan Influencer marketing harcamaları 2022’ye kadar 15 milyar dolara kadar çıkacak. Koronavirüsün ekonomik etkisi işleri yavaşlatabilir. Ancak bu etki aynı zamanda ekranlar önünde harcanan zamanı da arttırıp, evden alışveriş rakamlarını büyüttü.

Türkiye’de rakamlar hala milyar dolar seviyesinde olmasa da yaratıcılık, raporlama ve teknoloji kullanımı konusunda birçok ülkeden ileri durumdayız.

Peki 2020’de influencer pazarlaması trendleri neler olacak? Nasıl paylaşımlar başarılı olacak? Markalar ve influencerlar nasıl daha avantajlı durumda olacaklar? Buyurun öngörülerimize hep beraber bakalım:

Makro Influencer’dan Mikro Influencer’lara

Influencer marketing’in başarısı, takipçi sayısına bağlı olmak zorunda değildir. Bazen büyümek için küçülmeniz gerekir ve bu 2020’nin trendi.

Mikro Influencerlar küçük kitlelere sahip olabilir (40.000 veya daha az), ancak bunu yüksek etkileşim oranları ile telafi ederler. 5.000 ila 10.000 takipçisi olan Influencerlar %6,3 etkileşim oranına sahipler. Bu kitlelerin anlamlı bir topluluk oluşturmaya daha fazla meyilli olması demek, bu da nihayetinde markaların istediği şey.

Sahte takipçi satın almaların bir sonucu olarak markalar, 2020 de etkileşime daha fazla önem veriyor. Bununla birlikte, doğru niş toplulukları ve mikro Influencerları bulmak, 2020’de etkileyici bir pazarlama oluşturmakta başarı için çok önemli bir unsur olacak.

Elbette makro influencer kullanımları düşmüyor. Fakat markalar artık son kullanıcıların da dahil olduğu kampanyaların etkileşimlerinin daha baza yayıldığının farkındalar. Önemli olan her zaman paylaşım ile kişinin sağladığı etkileşim ve erişim. İşte mikro influencerlar burada devreye giriyor. Sayıca daha çoklar ve istatistiklerde gözüken rakamları yüksek olmasa da etkileşime geçirdikleri kişilerde daha çok güven sağlayabiliyor.

Sponsorlu Shoppable Paylaşımlar

Shoppable Posts, Instagram’ın güzel bir özelliği. Bazı paylaşımlarda fotoğrafa tıkladığınızda belirli ürünlerde beyaz bir yuvarlağın belirdiğini ve ürünün fiyatını gösterdiğini görmüşsünüzdür. Şimdi gözünüzün önüne, takip ettiğiniz Influencerların ürettiği içerikleri getirin ve paylaşım karesinde yer alan her ürünün doğrudan satın alınabileceğini hayal edin. Amerika ve İngiltere gibi birçok pazarda belirli influencerlar ile testte olan ürün, önümüzdeki sene e-ticaret siteleri için vazgeçilmez olacak.

Video İçerikleri Yükseliyor

Videonun görüntülenmesi kolay ve insanların aradıkları bilgileri bulmaları için hızlı bir yol. İnsanlar mobil cihazlarda videoları sessize alabiliyor ve neredeyse her zaman ve her yerde görüntüleyebiliyorlar.

Videolar aynı zamanda birer hikaye anlatma aracı. Mobil ekranları kullanan daha fazla izleyici ile video, pazarlamacıların daha fazla insana ulaşması için fırsat yaratıyor.

Bunun da pazarlama alanında çeşitli faydaları var:

– Hikaye anlatımı duygu uyandırır. Satın alma kararları genellikle duygusal bir tepkiyle başlar, ardından alıcı, müşteri yorumları, fiyat ve fonksiyonellik gibi gerçekleri ekleyerek geriye doğru rasyonalize eder.

– Hikaye anlatımı izleyicinin dikkatini çeker. Bir hikaye sürekli olarak gerilim yaratır. Beynimiz, hikayelerde kesinlik ve tamamlanmayı arzuladığından, hikayenin geri kalanını duymak için bizi izlemeye zorlar. Bu da video tüketiminde etkili olur. Ayrıca video hikaye anlatımı izleyiciye bilgiyi görsel olarak olduğu kadar sesler yoluyla da iletir.

– Hikaye anlatımı aynı zamanda inançlar yaratır. Birinin gerçekten bir ürünü kullandığını gördüğünüzde, bu ürünün işe yaradığını ve nasıl çalıştığını bilirsiniz. Bu, müşterilerin satın alma kararlarını yalnızca kendilerine söylenenlere değil, bildiklerine göre vermelerine yardımcı olur.

Önerilen İçerikler