Bildiğimiz dünya değişti. Üstelik henüz değişimin başındayız. Evde kaldığımız, kendimizi ve sevdiklerimizi koruma altına aldığımız sırada pek çok alışkanlığımız değişti; en başta da rutinlerimiz… Kendimize biraz daha zaman ayırdık, tek bir mekânda sürdürmeye çalıştığımız hayatımızı dengelemeye çalıştık, bunaldık, yorulduk, daha çok etkileşimde olmak istedik.

Bu süreçte de tüketicilerin içerik ve medyadan beklentileri değişim içerisine girdi. Twitter çok daha geniş bir kitlenin haber kaynağı oldu, akıllı cihazların hemen hemen hepsinde geçirdiğimiz süre ve ihtiyaç arttı, TV izleme sürelerinde ciddi artışlar gerçekleşti. (2019 Nisan ayı ile 2020 arasında %32 artış gözlemleniyor)

TikTok günlük 7-9 milyon %80 arası aktif kullanıcı bandına ulaştı. Yeni medya tüketiminde bir devrim yaşanıyor diyebiliriz. Diğer taraftan yeni içeriklerin üretilememesi nostalji duygusunu tetikledi. Aşkı Memnu, 7 Numara, Perihan Abla televizyonda yayınlanmaya ve büyük ilgi görmeye başladı. Netflix içerikleri hakkında sosyal medyada konuşmaların Nisan ayında Mart ayına göre 3 kat daha fazla olduğunu gördük.

Kullanıcılar bu süreçte, sosyal medya ve video izleme uygulamalarında da bolca zaman geçiriyor. Çin’de ilk salgın gelişmeleri boyunca TikTok uygulamasında kullanıcı başına harcanan ortalama sürenin yanı sıra Android kullanıcıların uygulamada geçirdiği toplam sürenin artışı da 6 Sosyal medya uygulamalarına baktığımızda kullanıcıların platformlarda yaptığı paylaşımlar 275 milyonun üzerine çıktı. En çok paylaşım yapan kullanıcıların Japonya, ABD ve Güney Kore lokasyonunda yer aldığı görüldü.

21 Ocak – 11 Mart tarihine baktığımızda Dünya genelinde salgın hakkında 275 milyon paylaşım gerçekleşti ve bu sayı ülkemizde 6.5 milyon civarında seyretti.

Araştırmalar, 2019’un ikinci çeyreğinden 2020 yılının ilk çeyreğine kadar Instagram etkileşimlerinde yüzde 22’lik bir artış olduğunu ve Şubat’tan Mart ayına kadar TikTok’ta ortalama %27’lik bir sıçrama olduğunu gösteriyor.

Önerilen İçerikler