TikTok’un yalnızca Türkiye’de 38 milyonu aşkın kullanıcısı var. Birçok marka ise çokta TikTok iletişimlerini başlatmış durumda. Sizin de markanız sosyal olarak aktif ise TikTok’a girmek için geç kalmayın. Türkiye’nin ilk ve tek TikTok ajansı olan Creatik’da çeşitli markalar için TikTok iletişimleri uyguluyoruz. Sizler de iletişime geçmek için tıklayın.

TikTok’ta içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşması ve erişim alması için TikTok algoritmalarını nasıl kullanmanız gerektiğini bu yazımızda derledik.

Kullanıcı Alt Kümesi

TikTok’a bir video yüklendiğinizde, sizin için algoritma bunu önce küçük bir kullanıcı alt kümesine gösterir. Bu kişiler çoğunlukla içerik oluşturucusunu halihazırda takip eden kişilerden olur. Bu ilk grup, tüm videoyu beğenerek, paylaşarak veya o hesap için normal olandan daha yüksek bir oranda izleyerek olumlu yanıt verirse – TikTok, benzer ilgi alanlarını paylaştığını düşündüğü daha fazla kişiye bu içeriği gösterir. Aynı süreç daha sonra kendini tekrar eder ve bu olumlu geri bildirim döngüsü yeterince olursa, video viral hale gelebilir. Ancak, ilk test grubu içeriği beğendiğini göstermezse, daha az kullanıcıya gösterilir ve potansiyel erişimini sınırlar.

İçeriğin İzlenebilirliği ve Paylaşılabilirliği

TikTok, kullanıcıların ne tür videoları görmek istediğini belirlemek için çeşitli algoritmalara güveniyor. Bunlar genel olarak videoyu sonuna kadar izleyip izlemediğiniz, paylaşıp paylaşmadığınız ve izledikten sonra yükleyen içerik oluşturucusunu takip edip etmediğiniz gibi şeyleri içerir. TikTok ayrıca, bir kullanıcının “İlgilenmiyorum” seçeneğine tıklamasına veya belirli bir içerik oluşturucunun içeriğini gizlemeyi seçmesi gibi bir videoyla ilgili olumsuz geri bildirimleri de dikkate alır. Bu sinyalleri doğru takip etmek ve içeriklerinize uygulayarak, insanların dikkatini erkenden çeken içerik oluşturmak mümkün olur.

Müzikler ve Hashtag’ler

TikTok algoritması, videoda kullanılan müzikler, hashtag’ler ve altyazılar gibi diğer öğelere bakar, bunları kategorilere ayırır ve ardından bunlar gibi daha fazla videoyu size önerir. Geçmişte benzer sesler kullanan içeriklerle etkileşim kurduysanız, size genellikle aynı seslere sahip videolar sunulduğunu fark etmiş olabilirsiniz. TikTok’un hashtag’leri kullanımında ise, kullanılan hashtag’lerden ne kadar fazla içeriğe ulaşılırsa o hashtag o miktarda daha fazla öne çıkıyor.

TikTok, sayfa algoritmasının belirli bir ölçüt için optimize edilmediğini, bunun yerine birçok faktörü hesaba katacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Ayrıca şirket, “Amacımız, sizinle alakalı içerik önermeleri arasında denge kurmanın yanı sıra, sizin başka türlü göremeyeceğiniz deneyimleri keşfetmeye teşvik eden içerik ve içerik oluşturucuları bulmanıza yardımcı olmaktır” diye belirtiyor.

TikTok hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimize de bir göz atabilirsiniz. Creatik blog.

Creatik olarak İletişim sektöründeki 14 yılı aşkın deneyimimiz ile etki gücü yüksek Influencer’lar ile markanızın iletişimine katkıda bulunuruz. Dijitalleşen dünyada erişiminizi artırmak, en genç sosyal medya platformunda yerinizi almanız için tanışalım!

Önerilen İçerikler