TikTok’un Gücü: İşte Markaların Bilmesi Gerekenler

Sosyal medya dünyasında TikTok adında yeni bir güç ortaya çıktı ve markalar bu gücü etkin kullanmak için yeni yöntemler geliştiriyor.

Markalar İçin Olanaklar

TikTok’un hızlı büyümesi, hem markaların hem de ajansların dikkatini çekti, hepsi de reklam olanakları için dikkatle bu mecrayı inceliyorlar. İşte TikTok’un markalar için sunduğu reklam olanakları.

TikTok Brand Takeover Reklamı: TikTok açıldığında karşımıza ilk çıkan, tüm ekranı kaplayan görsel ya da 5 saniye video uzunluğunda genellikle sponsorlu hashtag’lerle bağlantılı reklamdır. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok In-Feed Ads Conversion Reklamı: TikTok’ta e-ticaret siteleri için kullanılabilecek dönüşüm odaklı reklam modeli. Mevcut TikTok hedefleri dışında, veri odaklı hedefleme, benzer kitle oluşturma ve yeniden hedefleme seçenekleri kullanılabilmektedir. CPC ve CPI şeklinde satın alım yapılabilmektedir.

Video içi reklamlar: TikTok’ta izleyicilerle etkileşim kurmanın belki de en doğrudan yolu olan video içi reklamlar, markaların, kullanıcıların uygulamadaki video yayınlarına göz atarken gördükleri tam ekran reklamlarla reklam vermesine olanak tanır. Ancak, tek bir kaydırmayla reklamlar kapatılır.

TikTok Hashtag Challenge Reklamı: Oluşturacağınız etiketle kullanıcının bu etiketlerde video çekimlerini sağlatabileceğiniz, marka etkileşimi sağlayacak bir reklam

Şu anda markaların TikTok’ta reklam vermesinin en popüler yollarından biri olan bu model, sponsorlu bir hashtag ile kendi benzersiz challengelarınızı yaratabilir ve ek bir avantaj olarak, markalarda TikTok’un “Keşfet” sayfasında öne çıkarak görünür hale gelir.

İşte TikTok Reklamları İçin Birkaç İpucu

1- İçerik oluşturucular ve sosyal kredi TikTok’un kalp atışlarıdır.

TikTok tamamen sosyal krediyle ilgilidir ve TikTok’ta başarılı kampanyaların anahtarı yaratıcılardır. Markaların, içerik oluşturuculara yaratma özgürlüğü vermesi ve ayrıca kampanyanın, içerik oluşturucuların daha iyi ve daha eğlenceli içerik oluşturmasına nasıl olanak sağlayacağını düşünmeleri gerekir.

2- Yaratıcılık merkez üssü.

Bir platform olarak TikTok, olağanüstü akıllı düzenleme ve yaratıcı film yapımına izin verir. Tüm platformda sayısız yaratıcılık örneği var. Markalar için asıl mesele, insanların oyun duygusunu ve yaratıcılığını nasıl devreye sokacakları ve aynı zamanda bunu belirlenen hedeflerle uyumlu hale nasıl getirecekleridir.

3- Özgünlük her şeyden önemlidir.

Yeni bir platformda kampanyalar oluşturmanın cazibesi olduğunu biliyoruz. Ancak deneyimlerimize göre, içerik ve reklamların görünümü ve yarattığı duygu, özellikle içerik oluşturucuların kendi kanalları aracılığıyla içerik yayınlarken platformda özgün olmasından geçiyor.

4- TikTok’u en baştan dahil edin.

Bir platform olarak TikTok sürekli gelişiyor. Dolayısıyla, fikriniz başlangıç ve fikir aşamasından çıktığında, eskiyip geçersiz hale gelirken yeni özelliklerin kullanıma sunulması kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle TikTok ve deneyimli bir yaratıcı dijital ajansla bir çalışma yapılması tavsiye edilir.

TikTok Türkiye’de ortalama bir markalı challenge kampanyası 7 milyon izlenme alıyor. Bu videolar genellikle eğlenceli videolar olmakla beraber, eğitici, sosyal sorumluluk farkındalığı, bilimsel deneyleri, yemek tarifleri, makyaj ipuçları gibi pek çok konuyu da kapsayabiliyor. Görüldüğü üzere kullanıcılar ve markalar için çok çeşitli fırsatlar sunan TikTok reklamları ulaşabildiği bu yüksek erişim sayıları ile adından çokça daha söz ettireceğe benziyor.

Önerilen İçerikler