TikTok son zamanlardaki hızlı büyümesi ile 152 ülkede, 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip durumda. Bu gelişme bugüne kadarki en hızlı sosyal platform büyümesi.

Bunu erken fark eden markalar ise şimdiden düşük maliyet ile yüksek takipçi ve bilinirlik elde ettiler. Bu süreçte eriştikleri kitleyi daha genç ve yüksek hale de getiriyorlar. Bunun da başlıca nedenlerinden birisi TikTok, uygulamada viral statüye ulaşma konusunda oldukça eşit bir oyun alanına sahip. Instagram veya YouTube’un aksine, sıfır takipçisi olan hesaplar bile yeni bir videoda milyonlarca görüntüleme alabiliyor.

İçerik gerçekten TikTok’ta kraldır.

TikTok markanız için yeni bir deneme alanı da olmayacaktır. Şimdiye kadar Türkiye dahil birçok ülkede markalar reklam ve sosyal sorumluluk faaliyetlerini TikTok üzerinden yürüttü.

Peki markalar TikTok reklam modellerini nasıl kullanabilirler?

TikTok Reklam Modelleri

TikTok’ta reklam fırsatları söz konusu olduğunda, markaların ve işletmelerin keşfedebileceği birçok seçenek var:

InFeed Reklamlar

Top view

Branded Takeover

Markalı Hashtag Challenge

TikTok’un InFeed Reklam modelleri, sizin için yayınlanan post ile açık bir “Sponsorlu” etiketinin yanı sıra “şimdi indir”, “daha fazla bilgi” veya ” şimdi satın al.” Seçeneklerini sunuyor. Bu seçenekler App Store veya Google Store’a yönlendirmenin dışında web sitenizin de trafiğini arttırmak için güzel bir fırsat. Bu konuda ilk harekete geçen markalardan birisi Levi’s oldu. Levi’s, TikTok’un yeni “Şimdi Satın Al” düğmesiyle oluşturduğu InFeed reklam modeli ile gösterilen her ürün için iki kattan fazla ürün görüntülemesiyle web sitesine yüksek katılım ve trafik artışı oluşturdu.

InFeed modeli kendi içerisinde birçok imkan sunuyor ancak TikTok’ta reklam modelleri sadece bununla sınırlı değil. İşte tüm reklam modelleri.

Branded Takeover

Genellikle sponsorlu hashtag’lerle bağlantılı olarak markalar, kullanıcılara uygulamayı açtıklarında karşılarına çıkacak birkaç saniyelik markalı içerik sunan bir reklam modeli oluşturabiliyor.

Uygulama İçi Ticaret

TikTok’un en son yeni özelliklerinden biri uygulama içi ticaret özelliği. Artık markalar ürünlerini uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan kullanıcılara doğrudan satabiliyor.

InFeed Reklamlar

TikTok’ta izleyicilerle etkileşim kurmanın belki de en doğrudan yolu olan video içi reklamlar, markaların, kullanıcıların uygulamadaki video içeriklerine göz atarken gördükleri tam ekran reklamlarla reklam vermesine olanak tanıyor. Ancak, tek bir kaydırmayla reklamlar kapatılır.

Sponsorlu hashtag/Challenge

Şu anda markaların TikTok’ta reklam vermesinin en popüler yollarından birisi. Markalar, sponsorlu bir hashtag ile kendi benzersiz challenge’larını yaratabilirler. Kullanıcılar challenge’lara yanıt olarak içerik ürettikçe, hashtag popülerlik kazanıyor. Marka katılımı ve maruz kalma da bununla beraber artıyor. Ek bir avantaj olarak, markalar da TikTok’un “Keşfet” sayfasında öne çıkarak görünür hale gelebiliyorlar.

Şimdiye kadar TikTok’un ne olduğu ve işinize getirebileceği faydalar hakkında iyi bir genel bakışa sahip olmalısınız. Ancak daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız Creatik olarak size ve markanıza hizmet vermeye hazırız.

Önerilen İçerikler