2020 Nisan ayı dijital raporuna göre TikTok 800 milyon aktif kullanıcıya ve 1.5 milyar indirmeye sahip ve karantina döneminin de yükselen yıldızı!

Mart ayında en çok indirilen uygulamalar sırasında birinci sırada yer alan TikTok; WhatsApp, Facebook, Instagram gibi sosyal medya devlerini geride bırakmış görünüyor.

Türkiye nüfusunun %25’ini oluşturan Z kuşağı şu an TikTok mecrasını domine eden bir kitle olarak karşımıza çıkıyor. TikTok demografisinde büyük bir yer tutan Z kuşağı, TikTok’un yükselişinde büyük bir etkiye sahip. Haliyle kendi alışkanlıklarını da yanında getiren Z kuşağı TikTok’u bir nevi challenge uygulaması haline getirmiş durumda. TikTok challengeları genç hedef kitleye hitap eden en büyük içerikler durumunda. Topluluk bilinci çok yüksek olan bu kuşak etkileşime geçmeye çok açık. Yavaş yavaş dijital dünyaya adım atmalarıyla beraber kendi tarzlarını da getirdiler. #İce Bucket Challenge ile ün yapan challenge kültürü şimdilerde dünyanın en çok indirilen uygulamalarından birine dönüşmüş durumda. Bu kültür TikTok’u hızla zirveye taşırken bu popülerlik kullanıcılar kadar markaların da ilgisini çekmiş durumda. Kitleler tarafından denenmesi kolay ve eğlenceli olan challenge kültürü bir içerik oluşturmak için benzersiz bir yoldur.

Challenge Kültürü

Challengelar TikTok’ta hakim olan içeriklerdir. Bazen kullanıcılar bazen ise markalar tarafından başlatılabilinir. Kitlelere ulaşmanın özel ve bir o kadar da kolay yolu olan Challenge kültürü, etkileşim oranının büyük bir kısmını Hashtag odaklı çalışma prensibine borçlu. Hashtaglar, uygulamayı eğlenceli bir hale getirirken, uygulama içindeki tüm aktivitelerin de içerideki topluluk tarafından ortak bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Aynı şekilde hashtaglar sayesinde kullanıcılar da paylaşım yapmaları için teşvik ediliyor. Challenge’ları bir hashtag etrafında şekillendiren TikTok, Challenge’lar ile bunu bazen bir eğlence yaratırken bazen de sosyal sorumluluk projeleri oluşturuyor.

Markalar İçin Challenge Modeli

TikTok’un en büyük trendi olan challengelar yenilikçi birçok marka tarafından halihazırda kullanılmakta. Hızlı bir şekilde büyüme ve milyonlara erişme imkanı veren challengeler, sadece kullanıcılar ile sınırlamış durumda değil. Aynı zamanda TikTok’un sponsorlu challenge reklam modeli markanız için bir takipçi kitlesi oluşturmak veya markanızın etkileşimlerini arttırmak için harika bir fırsat. Challenge’lar markanız ile uyumlu içeriklerin kullanıcılar tarafından uygulanması için benzersiz bir fırsattır. Challenge’lar tam olarak viral bir şekilde yayılan ve kitleleri harekete geçiren bir çağrı.

Yukarıdaki görselde TikTok’taki en popüler challenge’lar ve etiketler yer alıyor. Örneğin yukarıdaki görselde kırmızı renk markalar tarafından başlatılanları, mavi renk ise kullanıcılar tarafından başlatılanları gösteriyor.

Görselden de görülebileceği üzere uygulama içerisinde en çok görüntülenme alan ilk 5 challenge markalar tarafından başlatılmış. Örneğin Walmart tarafından başlatılan #dealdropchallenge, uygulama içerisinde 4,1 milyar kez görüntülenmiş. Kullanıcılar tarafından başlatılan en popüler challenge ise #getbusychallenge olmuş ve uygulama içerisinde 709 milyon kez görüntülenmiş.

Peki Markanızı Challenge Kültürüne Nasıl Dahil Edersiniz?

– Ortalama bir TikTok kullanıcısı, bir günde 52 dakikasını uygulama içerisinde geçiriyor. Dolayısıyla markanın, kullanıcıların dikkatini çekecek içerik için zamanı doğru kullanması gerekiyor.

Videoları kısa tutun. İnsanlar, sekiz saniyeden sonra dikkatlerini kaybediyorlar. Bu yüzden bu kısa zaman zarfında dikkati çekmek gerekiyor.

Topluluk oluşturun. Takipçilerinizle etkileşime geçin.

Doğru Influencerları Belirleyin. Markanın platformda temsil edilmesi için bir kişi belirleyin.

Bununla birlikte, bu platformda başarılı bir challenge kampanyası oluşturmak için markaların şunlara dikkat etmeleri gerekebilir; TikTok’u büyük yapan şey sosyal potansiyeli değil, eğlendirme yeteneğidir.

Önerilen İçerikler