TikTok en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olarak ortaya çıkarken, TikTok influencer marketing fırsatları hızla büyüyor. TikTok marketing faaliyetlerinizi hızlı bir şekilde başlatmak veya optimize etmek ve markanıza bilinirlik sağlamak için en önemli faktörleri sizler için açıkladık.

Bir sonraki influencer kampanyanızda TikTok yaratıcıları ile çalışmak ister misiniz? Yüksek performanslı kampanyalar başlatma hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

TikTok’u Kimler Kullanıyor?

TikTok muazzam varlığıyla tüm dünyada yüz milyonlarca kullanıcıyı büyüledi. Aylık 800 milyon aktif kullanıcının 26,5 milyonu ABD’den. TikTok’un yeni kullanıcılarının ise %40’ı Hindistan’dan. Genel olarak, TikTok 150 pazarda ve 75 dilde mevcut.

Yaş açısından bakıldığında, TikTok kullanıcılarının üçte ikisi 30 yaşından küçük. ABD’de, her 10 aylık aktif kullanıcıdan 6’sı, 16-24 yaş arasında. Bu, TikTok marketing yaparken hedefleyebileceğiniz kitleyi açıkça ortaya koyuyor. 2020 itibariyle, dijital dünyadaki tüketicilerin %40’ı Z jenerasyonu. Markanızı gençleştirmek veya daha genç bir kitleye hitap etmek için bulunabileceğiniz en doğru nokta TikTok gibi gözüküyor.

Neden Influencer Marketing Kullanmalısınız?

Tüm influencer ve sosyal medya marketing çalışmalarında olduğu gibi, TikTok’ta fazla satış odaklı olmaktan kaçınmalısınız. Bu, özellikle TikTok’un genç demografisi nedeniyle geçerlidir. Markaların, geleneksel bir reklamı andıran faaliyetleri GenZ’nin yapısı gereği uzaklaştırıcı bir harekettir.

TikTok’ta başarının anahtarı, takipçileri hedef pazarınızla eşleşen Influencer’lar ile çalışmak. Bu nedenle, Influencer marketing’ın (veya aslında herhangi bir pazarlama biçiminin) TikTok’ta sizin için başarılı olması için TikTok demografisine uymanız gerekir.

Influencer marketing kullanmadan da TikTok’ta iletişimlerinizi sürdürebilirsiniz. TikTok’un birçok farklı reklam modelleri ile bunu yapmak mümkün.

Influencer Marketing Kampanyaları

TikTok’taki içerikler milyonlarca kullanıcıya ulaşma potansiyeline sahip olsa da, başarılı bir influencer kampanyası oluşturma dinamiği, Instagram veya Facebook gibi platformlara kıyasla daha yüksek düzeyde stratejik planlama gerektirir.

Instagram’da bir influencer ile ortaklık kurarken, içerik stratejisi genellikle bir ürünün fotoğraflarını, bazı ek hikayeleri veya ürünü kullanan bir içerik oluşturucunun videosunu yayınlamayı içerebilir. Bununla birlikte, TikTok’ta sponsorlu bir ortaklığın amacı, bir Influencer ile ortak olmak, ardından bir bütün olarak TikTok’a içerik üreten topluluktan daha fazla etkileşim sağlamaktır. TikTok influencer gönderileri genellikle bir ürünü tanıtırken aynı zamanda topluluğun geri kalanını deneyime katılmaya teşvik eder.

Bir TikTok Influencer marketing örneği olarak, perakende mağazaları 2020’nin başlarında kapandığında, Levi’s e-ticaret sitesine trafik çekmenin bir yolu olarak TikTok’a giriş yaptı. Popüler ve doğru Influencer’lar ile ortaklık kurarak yeni özelleştirilmiş Denim ürünleri serisini başarıyla tanıttılar. Bu Influencer işbirliğinin bir sonucu olarak marka, bu ürün sayfalarına yönelik web sitesi trafiğini ikiye katladı.

Genç bir kitleye satış yaptığınızı varsayarsak, hedef pazarınızı en çok hangi tür videoların çekeceğini düşünmeniz gerekir. En çok TikTok’un temel müzik videolarıyla mı ilgilenecekler, daha çok güzellik ipuçlarını gösteren kliplerle mi, komedi skeçleriyle mi?

Daha sonra, hedef kitleniz ile aynı niş ürünlere hitap eden popüler TikTok Influencer’larını bulmak isteyeceksiniz. TikTok’ta ürün veya hizmetinize yönelik popüler Influencer’ları kullanmanın avantajı, ürününüz / markanız hakkında paylaştıkları videoları ilgilerini çekecek kadar bir kitleye sunmalarıdır.

Tüm bu nedenler doğrultusunda, doğru Influencer ve doğru hedef kitleyi seçerken, sizlere TikTok ruhuna uygun, yaratıcı içerik desteği verebilecek daha sonra ise içeriklerinizin etkinliğini raporlayabilecek bir Influencer marketing ajansı ile çalışmanız faydalı olabilir.

Önerilen İçerikler