TikTok pazarlamasının markanız için işe yarayıp yaramayacağını mı merak ediyorsunuz?

Aylık 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı ve günlük ortalama 52 dakikalık görüntüleme süresi ile TikTok, resmi olarak sosyal medya sahnesindeki en yeni platform.

TikTok’un sadece gençler için olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün! Her yaştan kullanıcı TikTok fenomeni olma peşinde.

Uygulama hakkında bilmeniz gereken her şeyi, sizler için bir rehberde topladık.

TikTok Nedir?

TikTok, ilk olarak Z jenerasyonundan kullanıcıları arasına katan ve viral dans trendlerinin, challengeların ve dudak senkronizasyon videolarının evi olarak bilinen bir video paylaşım ağıdır.

Y kuşağı ve üstü için TikTok, 2017’de durma noktasına gelen 6 saniyelik video paylaşım platformu Vine’ın yeniden canlanması olarak görülebilinir.

Peki TikTok Nasıl Başladı?

ByteDance (TikTok’un kurucu şirketi), 2017’de uluslararası pazarlarda TikTok uygulamasını başlatmadan önce, TikTok’u ilk olarak Çin’de Douyin adı altında piyasaya sürdü. Hem Douyin hem de TikTok bugün aynı yazılımı kullanıyor.

2017’nin sonlarında, ByteDance, kullanıcıların kısa dudak senkronizasyonu videoları oluşturup popüler şarkılarla paylaşmalarına olanak tanıyan bir sosyal medya platformu olan Musical.ly’yi satın aldı. Bu satın alım TikTok’a genç kullanıcı pazarına giden bir bilet verdi.

2020’ye kadar hızlı bir şekilde popülerleşen TikTok, sadece gençler arasında değil, her yaştan kullanıcıya da ulaşmayı başardı.

TikTok Markalar İçin Neden Değerli Bir Platform?

TikTok şu anda tüm dünyada çok popüler. TikTok şu anda tüm dünyada çok popüler. TikTok’a başarılı bir şekilde giren markalar, genellikle çok az yatırımla büyük marka bilinirliği sağladılar. TikTok ayrıca, uygulamada viral statüye ulaşma konusunda oldukça elverişli (Viral: İçeriklerin kontrol dışında kendiliğinden yayılmasıdır). Instagram veya YouTube’un aksine, sıfır takipçisi olan hesaplar bile yeni bir videoda milyonlarca kez görüntülenebilir. İçerik TikTokta her şeydir.

TikTok’ta Hangi İçerik İyi Performans Gösteriyor?

Diğer sosyal ağların aksine, TikTok’un büyük bir trend kültürü var.
Dolayısıyla, orijinal, yaratıcı video konseptleri iyi çalışsa da, en iyi performans gösteren TikTok içerikleri genellikle kitleler tarafından kopyalanması kolay veya mevcut bir trendin bir parçası olanlardır.

Örneğin #toosieslide trendini ele alalım. Justin Bieber ve Jason Derulo gibi mega ünlüler de dahil olmak üzere Drake’in Toosie Slide şarkısında oluşturulan videoları içeriklerinin toplamda 4,3 milyardan fazla görüntülenmesi var ve bu her geçen gün artmaya devam ediyor.

TikTok’un en büyük dans trendleri artık popüler kültürün ayrılmaz bir parçası ve müzik sanatçıları için ise şarkılarının tekrar popüler olması için büyük bir fırsat.
Ancak TikTok trendleri sadece dans rutinleriyle sınırlı değildir. Neredeyse her şey için viral trendler var: hayvanlar, dudak senkronizasyonu, moda ve güzellik geçişleri, fitness antrenmanları ve daha bir çok challenge fırsatı…

Influencerları İletişiminizin Bir Parçası Haline Dönüştürün

TikTokta markanız adına doğal içerikler geliştirerek şans verebilirsiiniz. Bir Influencerın ürününüz ile ilgili doğal ve yaratıcı içerikler oluşturmasına izin vermek daha fazla insana ulaşmaya ve sizi takip etmelerine olanak sağlayacaktır.

Önerilen İçerikler