Bir kuşağın en sevdiği, en beğendiği ve en çok tercih ettiği marka olmak, sonraki kuşaklara aktarılabilen bir özellik değil. Bunun fazlasıyla farkında olan markalar, yükselen yeni kuşakları yakalayabilmek için çeşitli stratejilere başvuruyor.

Pazarlamada ise, her yeni teknoloji veya kültür değişikliği beraberinde yeni trendleri de getiriyor. Örneğin, Y kuşağının dikkat süresinin 12 saniye olduğunu biliyorduk ancak şimdi Z kuşağının dikkat süresinin yaklaşık 8 saniye olduğu belirtiliyor. Gen Z tüketicilerini reklamınızın, blog yazılarınızın ve diğer benzer iletişimlerinizin, zamanlarına değeceğine ikna etmek için yalnızca birkaç saniyeniz olacak. Bunu da yapmak yeni nesil pazarlama stratejilerine ve mecralara ihtiyacımız var.

GenZ İşimiz İçin Neden Önemli?

GenZ başka bir deyişle Z jenerasyonu 1996 yılından sonra doğan kuşağı tarif etmek için kullanılıyor. Yeni mezun olmuş ve iş hayatına yeni katılmış olan bu nesil,  Y jenerasyonundan sonraki iş gücünü oluşturuyor. Ayrıca 2020 yılının dijital tüketiciler nezdinde %40’ını oluşturuyor. Bunu rakamsal olarak ifade edecek olursak Dünyada 44 milyar dolarlık bir satın alma güçleri bulunuyor. Bu nedenle onları yakalamak büyük önem taşıyor.

Z Kuşağı Pazarlama Stratejisinde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Yaklaşım

GenZ’nin pazarlamanız için neden önemli olduğunu belirttikten sonra şimdi bu neslin özellikleri ve Gen Z’ye pazarlama yaparken uygulamanız gereken belirli yaklaşımlara bakalım.

İşletmenizin Bir Amaca İhtiyacı Var (Para Kazanmaktan Başka)

Z kuşağı dünyayı önemsiyor!

Toplumların bugün karşı karşıya olduğu çevresel, politik ve sosyo-ekonomik sorunların son derece farkındalar. The National Retail Federation ve IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu konuda diğer nesillerden daha ciddiler. Bu nedenle, Gen Z’nin %55’i çevre dostu ve sosyal sorumluluk sahibi markaları tercih ediyor.

Girişimciliğe Teşvik Edin

GenZ tam olarak kendi hayalleri peşinden gidip, kendi işini kurmayı planlıyor. Tanık oldukları birçok ekonomik kriz ile şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Z kuşağının çoğu meseleleri kendi ellerine almak istiyor. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençlerin yüzde 72’si bir gün kendi işlerini kurmak istediklerini söylüyor. Dahası, bu grubun yüzde 61’i doğrudan üniversitenin dışında bir iş kurmak istiyor. Tüm bunları göz önünde bulundurunca hedef kitleniz bir işi yürütmekle son derece ilgileniyor, bu yüzden onları perde arkasına alın ve sizinkinin nasıl çalıştığını onlara gösterin.

Ek olarak, pozitiflik, kendi kendini yetkilendirme, kararlılık ve dayanıklılık gibi girişimci nitelikleri vurgulayarak Z Kuşağı ile bağ kurun.

Anlamlı Etkileşimlerle Bağlılık Oluşturun

Yeni bir müşteri edinmek, mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan 5 – 25 kat arası daha pahalıdır. Bu sebeple markaların stratejilerinden biri de mevcut tüketicileri elde tutmaktır. Ancak bu durum Z kuşağında biraz zor. Statistica‘nın raporuna göz attığımızda Z kuşağının marka bağlılığını daha net görüyoruz.

 

Z kuşağı marka çekiciliğine Y kuşağına göre daha az önem veriyor. Bu yüzden Gen Z tüketicileri, en sevdikleri markalarla etkileşim kurmaya istekli.

Daha spesifik olarak:

%42’si bir marka kampanyası için çevrimiçi bir oyuna katılıyor

%38’i bir markanın sponsor olduğu bir etkinliğe katılıyor

%44’ü, ürün tasarımları için fikir göndermeye meyilli

%36 bir marka için dijital challenge’larına katılmaya istekli

Bu nedenle yarışmalara, oyunlara ve etkinliklere ev sahipliği yapın ve ürün ve marka tasarımları hakkında fikir ve geri bildirim isteyin. Z kuşağını bunları yaptıkları mecralarla –TikTok vb- yakalayın ve mümkün olan her şekilde anlamlı bir şekilde etkileşim kurarak marka sadakatini geliştirin.

GenZ’nin Sosyal Medyayı Farklı Kullandığını Kabul Edin

Z kuşağı her sosyal medya platformunu farklı bir şekilde kullanmakta. Genel özellikleri gereği kendilerini daha rahat ve eleştirisiz gösterebilecekleri platformları tercih ediyorlar. GenZ’nin bu yapısı TikTok’u hızlı bir yükselişe geçirdi. Bunun bir diğer nedeni ise TikTok dışındaki mecraları bilgi kirliliği ve kutuplaşmanın yüksek olduğu yerler olarak görmeleri. Bu nedenlerle TikTok özellikle Z jenerasyonunda çok popüler. Şu sıralar Snapchat, Instagram, Facebook ve Youtube’dan daha fazla indirme oranına sahip ve bu yükselişini sürdürüyor. TikTok’ta diğer mecralara kıyasla daha özgür hareket eden GenZ, içeriklerini de bu mecrada üretiyor.  Bu içerikler genellikle eğlenceli videolar olmakla beraber, eğitici, sosyal sorumluluk farkındalığı, bilimsel deneyleri, yemek tarifleri, makyaj ipuçları gibi pek çok konuyu da kapsayabiliyor.

Video İçeriklere Odaklanın

Ortalama 8 saniye dikkat süresi ile dijital dünyada var olan Z kuşağı aynı zamanda 5 farklı mobil cihaz ile varlığını sürdürüyor. Peki bu pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Daha kısa ilgi süreleri ve sürekli uyarılma istekleri nedeniyle, Z Kuşağı atlanamayan reklamlardan ve pop-up’lardan hoşlanmıyor ve uzun içeriklerden kaçınıyor.

Ayrıca, tüketilmesi zor olan uzun biçimli içeriklerden kaçının. Bunun yerine atıştırmalık içerik formatlarını tercih edin.

Özet olarak Z jenerasyonu tüketicilerinizin önemli bir parçası. Eğer Gen Z’yi hedefliyor ve onların bulundukları mecrada yer almak istiyorsanız doğru kişiler ile çalışmanız şart.

Size ve markanıza uygun mecraları seçecek, uygun creator’lar ile buluşturacak ve yaratıcı içeriklerle markanızı besleyip büyütebilecek Full Servis Influencer Ajansı Creatik  sizler için burada. İletişim için tıklamanız yeterli!

Önerilen İçerikler