TikTok’u ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Bu soru artık alışmaya başlamamız gereken bir soru oldu. Son zamanlarda TikTok dışında olsa bile herhangi bir sosyal medya uygulamasında biraz zaman geçiriyorsanız TikTok videolarına denk gelmeme olasılığınız yok!

İlgi alanınızda olur ya da olmaz bilemeyiz ama TikTok dikkat etmeniz gereken bir değere sahip. Dünya çapında 1,7 milyardan fazla indirilme ile TikTok hızla büyüyor. Türkiye’de ise 28 milyon içerik sağlayıcı ve 38 milyon kullanıcı ile en çok kullanılan 3. Sosyal medya platformu konumunda.

Türkiye’den bazı Tiktok istatistikleri:

Aylık ortalama gönderi sayısı – 25 milyon

Aylık ortalama video görüntüleme – 33,5 milyar Aylık ortalama içerik paylaşımı – 55,5 milyon Aylık ortalama beğeni – 1,7 milyar

Özellikle Z jenerasyonunda çok popüler olan uygulama şu sıralar Snapchat, Instagram, Facebook ve Youtube’dan daha fazla indirme oranına sahip. Tiktok’un bu uygulamalardan farkı ise sadece 15 saniyelik videoların yüklenebilmesi. Bu videolar genellikle eğlenceli videolar olmakla beraber, eğitici, sosyal sorumluluk farkındalığı, bilimsel deneyleri, yemek tarifleri, makyaj ipuçları gibi pek çok konuyu da kapsayabiliyor.

Z Kuşağının Favorisi TikTok

TikTok kullanıcılarının %60’ından fazlası, 1996’dan sonra doğan Z Kuşağı’ndan oluşmakta. Z Kuşağı ise yüksek eğitim seviyesi, dijital yerlilik, sosyal ve kültürel farkındalık ve yüksek ilginlik seviyesi ile şimdiye kadarki en çeşitli kuşaklardan birisi.

TikTok’u Z Kuşağı İçin Popüler Yapan Ne?

Kullanıcıların dudak senkronizasyonu, skeçler ve dans challengeları gibi 15 saniyelik eğlenceli videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan TikTok, özellikle Z Kuşağı’nın bir parçası gibi!

Z Kuşağının en önemli farkı olan, bireysel gerçeğin ifadesi ile bu kuşağın TikTokta olması bir sürpriz değil. Bu kuşağın üyeleri bireysel kimliklere değer veriyor ve değişikliklere ve akışkanlığa daha açıklar. Aynı zamanda benzer nedenler ve çıkarlar üzerinde farklı gruplardan insanlarla bağlantı kurmaya isteklidirler.

Z jenerasyonunun bu içgörüsüne hitap eden TikTok ise çok çeşitli içeriği ve kişiselleştirilmiş seçimler sunması ile tam olarak Z kuşağına göre. Z kuşağının bu eğlence ve farklılık isteğine karşın onlara özgür bir yaratıcılık dünyası sunuyor. Onların bu eğlenceli dünyalarını bir çok dans ve efektlerle yansıtmalarına olanak veren TikTok aynı zamanda bir videonun viral olması için de benzersiz fırsatlar sunuyor.

TikTok’u kullanmaya yeni başlayan dansçı Charli D’Amelio, bunun mükemmel bir örneği. D’Amelio, bir yıldan kısa bir süre içinde TikTok’ta yaklaşık 24 milyon takipçi topladı ve Super Bowl’da gösterilen Sabra Hummus’un bir reklamında yer aldı.

TikTok Markalar İçin Hangi Fırsatları Sunuyor?

Y kuşağının Facebook ve Instagram gibi önceki sosyal medya platformlarının yükselişini körüklemesi gibi, Z Kuşağı da TikTok’un yükselişini körükledi. Artık yeni trend TikTokta olmak. Z kuşağının dijital tavşan deliği olan bu mecra, gençleşmek isteyen ve Z kuşağını hedefleyen markalar için bir maden. Kolay kullanımı ve mesajları kısa ve net bir şekilde vermesi nedeniyle viral olmaya da çok müsait. Henüz yolun başında olsa da bir çok farklı içeriğe olanak sağlayan yapısı ile bir çok reklam fırsatını da sağlayabilecek gibi görünüyor. Reklamveren azlığı ve kullanıcının reklam duyarlılığı göz önünde bulundurulduğunda TikTok uygun bir mecra olabilir. Ayrıca reklam maliyetlerinin diğer mecralarla eşdeğer olması diğer bir artı. Daha genç kullanıcılara ulaşmayı hedefliyorsanız şu anda popülaritesini ciddi biçimde arttıran TikTok uygulamasına odaklanmalısınız.

Önerilen İçerikler